آرتروسکوپی

بازدید: 47 نفر
انتشار: 8 Shahrivar 1401
آرتروسکوپی

آرتروسکوپی چیست؟

آرتروسکوپی(به انگلیسی: Arthroscopy)آرتروسکوپی روشی برای تشخیص و درمان مشکلات مفصلی است. در طول آرتروسکوپی جراح یک لوله ی باریک که دارای دوربین فیلمبرداری فیبر نوری است را از طریق یک برش کوچک که اندازه ی آن در حدود سوراخ دکمه است، وارد می کند. تصویر داخل مفصل شما به صفحه نمایشگر ارسال می شود.

آرتروسکوپی به جراح این اجازه را می دهد که بدون ایجاد یک برش بزرگ داخل مفصل شما را ببیند. جراح می تواند بعضی از آسیب های مفصلی را در طول آرتروسکوپی از طریق ایجاد یک برش کوچک اضافی و قرار دادن مداد نازک ابزار جراحی ترمیم کند.

آرتروسکوپی زانو چیست؟

آرتروسکوپی زانو روشی برای دیدن داخل مفصل است. Arthro به معنای مفصل و scopy به معنی دیدن می باشد. پزشک معالج با دیدن داخل مفصل میتواند مشکلات زانو را تشخیص داده و اقدام به درمان جراحی بعضی از آنها از طریق آرتروسکوپ کند. 

 

چه زمانی ازآرتروسکوپی استفاده می کنند؟

1-ترمیم یا خارج ساختن قسمتی از مینیسکی که دچار پارگی شده است.

2-بازسازی لیگامان صلیبی (جلویی) ACL که دچار پارگی شده است.

3-خارج ساختن قسمت هایی از غضروف مفصلی که آسیب دیده است.

4-خارج ساختن تکه های از غضروف یا استخوان که در مفصل زانو رها هستند و باعث ایجادمشکل شده اند.

5-خارج ساختن بافت ملتهب و بیمار شده جداشده ازبافت اصلی است.

پزشکان از آرتروسکوپی برای کمک به تشخیص و درمان حالات مختلف مفصل و اغلب آنهایی که روی زانو، شانه، آرنج، مچ پا، باسن و کمر تاثیر دارند استفاده می کنند. پزشکان اغلب زمانی که اشعه ی ایکس و سایر روش های تصویربرداری بعضی سوالات تشخیصی را بی پاسخ می گذارند به آرتروسکوپی روی می آورند.

 

جراحی آتروسکوپیک یا لیزری یابسته

1-شل شدن تکه های استخوان

2-آسیب یا پاره شدن غضروف

3-التهاب پوشش غضروف

4-عفونت های مفصل

5-پاره شدن رباط ها و تاندون ها

6-جای زخم یا رشد بیش از حد بافت درداخل مفصل

 

خطرات احتمالی عوارض غیر شایع آرتروسکوپی چیست؟

1-آسیب بافت: قرار دادن و حرکت ابزار در مفاصل می تواند به ساختار مفصل، رگ های خونی و اعصاب آسیب برساندآرتروسکوپی.

2-عفونت: هر نوع عمل جراحی خطر عفونت را به همراه دارد.

3-لخته شدن خون: روش هایی که بیشتر از یک ساعت طول می کشند می توانند خطر لخته شدن خون در پاها و ریه ها را افزایش دهند.

 

هر ساله در حدود چهار میلیون نفر در سراسر دنیا جراحی آرتروسکوپی زانو را انجام می دهند. در گذشته جراحی های مفصل زانو به روش باز انجام میشد، و در خیلی از موارد به آسیب سطح مفصل و محدودیت پس از جراحی منجر می شد. استفاده از آتروسکوپی، تحولی بزرگ در جراحی مفاصل مختلف بدن به وجود آورد.

آرتروسکوپ چیست؟

آرتروسکوپ به عنوان وسیله ای برای تشخیص و درمان بیماریها و اختلالات داخل مفصلی باعث بهبود عملکرد بیماران پس از جراحی می شود و آسیب وارد به مفصل در جراحی را کاهش می دهد.

مهمترین قسمت یک آرتروسکوپ یک لوله فلزی توخالی به اندازه تقریبی یک نی است ( منظور نی هایی است که برای نوشیدن مایعات از آنها استفاده میشود). در یک انتهای این لوله فلزی یک دوربین فیلمبرداری بسیار دقیق قرار گرفته است و در درون لوله تعداد زیادی عدسی وجود دارد.

پزشک متخصص ارتوپد از طریق یک شکاف چند میلیمتری این لوله را وارد فضای مفصلی کرده و سپس تصاویر تهیه شده توسط دوربین به یک مانیتور با وضوح بالا منتقل میشود تا پزشک معالج بتواند تصاویر داخل مفصل را روی مانتیتور ببیند.

دوران نقاهت بعد ازآرتروسکوپی چندروز است ؟

گرچه توجه به آرتروسکوپی از جانب مردم بیشتر به علت استفاده از آن در درمان ورزشکاران معروف بدست آمد، ولی درمان با آرتروسکوپ در بعضی بیماری ها میتواند موجب ساده شدن عمل جراحی، درد کمتر بیمار بعد از جراحی و دوران نقاهت کوتاهتر میشود. بیمار معمولا همان روز یا روز بعد از جراحی میتواند از بیمارستان مرخص شود. خیلی از اوقات بیمار میتوان بعد از چند روز به سر کارش برگردد.

کلینیک توانبخشی دکتر نظری با در اختیار داشتن تیم تخصصی مجرب و به روزترین ابزارها در خدمت بیماران عزیز می باشد.

برای دریافت وقت مشاوره و ویزیت از طریق نوبت دهی سایت اقدام کنید و یا با شماره تی کلینیک در تماس باشید یا از امکان ویزیت آنلاین سایت استفاده نمایید

 

 

مطب

مطب شخصی دکتر محمد نظری وانانی

مرکز توانبخشی دکتر محمد نظری وانانی

آدرس:

تهران، میرداماد، تقاطع شریعتی میرداماد، پلاک 2 واحد 5 - 09016391575 - 02122921489

شماره تماس:

دیدگاهتان را بنویسید

نظری موجود نیست