عوامل موثر در ابتلا به سندروم تونل کارپال چه هستند؟

بازدید: 114 نفر
انتشار: 14 Tir 1403
عوامل موثر در ابتلا به سندروم تونل کارپال چه هستند؟

سندروم تونل کارپال در نتیجه فشار بر روی عصب مدین ایجاد می‌شود. هرچیزی که باعث فشرده یا آزرده شدن عصب مدین در فضای تونل کارپال شود می تواند منجر به سندروم تونل کارپال شود. شکستگی مچ‌دست یا تورم و التهاب ناشی از آرتریت روماتوئید، می‌توناند تونل کارپال را باریک کرده و عصب را آزرده کنند.

در بسیاری از موارد یک علت منفرد برای ابتلا به این سندروم وجود ندارد، درواقع مجموعه‌ای از ریسک فاکتورها باعث ابتلا به این سندروم می‌شوند. دیده‌شده‌است که زنان و افراد مسن بیشتر در معرض ابتلا به سندروم تونل کارپال هستند، در کنار این دو فاکتور (جنسیت و سن) سایر ریسک فاکتورهای ابتلا به سندروم تونل کارپال شامل موارد زیر می‌شوند:

دلایل ایجاد سندرم تونل کارپال

ژنتیک
ممکن است تونل کارپال در برخی افراد کوچک‌تر باشد یا تفاوت‌های آناتومیک (ساختاری) وجود داشته‌باشد که مقدار فضای در دسترس عصب را کاهش دهد و این ویژگی‌ها می‌تواند از طریق خانواده‌ها منتقل شود.

حرکات تکراری با دست
تکرار حرکات یا فعالیت‌های مشابه با دست و مچ‌دست طی دوره زمانی طولانی می‌تواند تاندون‌ها را در مچ‌دست آزرده کرده و علت درد دست از آرنج به پایین باشند که روی عصب فشار وارد می‌کند.

موقعیت دست و مچ‌دست
انجام فعالیت‌هایی که باعث خم‌شدن به جلو (فلکسیون) یا به پشت (اکستانسیون) شدید برای مدت زمان طولانی می‌شوند می‌تواند فشار بر روی عصب را افزایش دهد. برای مثال استفاده طولانی از کامپیوتر می‌تواند باعث ایجاد دردهای دیگری در مچ‌دست شود.

بارداری یا یائسگی
تغییرات هورمونی طی بارداری یا یائسگی که باعث احتباس مایعات در بدن می‌شوند، می‌توانند باعث تورم شوند.

چاقی
چاق بودن یک فاکتور خطر جدی برای ابتلا به سندروم تونل کارپال است.

شرایط سلامتی
دیابت، آرتریت روماتوئید، نارسایی کلیه و اختلالات غده تیروئید، بیماری‌هایی هستند که با سندروم تونل کارپال مرتبط هستند.

 

کلینیک توانبخشی دکتر نظری با در اختیار داشتن تیم تخصصی مجرب و بروزترین ابزار در خدمت بیماران عزیز می باشد. برای دریافت وقت مشاوره و ویزیت آنلاین از طریق نوبت دهی سایت اقدام کرده یا با شماره تلفن های کلینیک در تماس باشید یا از امکان ویزیت آنلاین سایت استفاده نمایید.


  

آدرس:
تهران، میرداماد، تقاطع شریعتی میرداماد، پلاک 2 واحد 5 - 09016391575 - 02122921489

مطب

مطب شخصی دکتر محمد نظری وانانی

مرکز توانبخشی دکتر محمد نظری وانانی

آدرس:

تهران، میرداماد، تقاطع شریعتی میرداماد، پلاک 2 واحد 5 - 09016391575 - 02122921489

شماره تماس:

دیدگاهتان را بنویسید

نظری موجود نیست